Актуальні питання практики

Як з 01.07.2021 р. придбати пай: покрокова інструкція

Право власності. Перед укладенням договору купівлі-продажу власнику землі необхідно визначитися чи внесені дані по його землі до Державного земельного кадастру. Якщо с.г. землю було набуто особою до 2004 року, то скоріше за все даних по ділянці в Держземкадастрі немає.

В такому випадку необхідно зареєструвати ділянку в Держземкадастрі або через землевпорядну організацію, яка робить технічну документацію на землю, або ж самостійно через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Переважне право орендаря другої черги. Юрособи – орендарі до 2024 року не мають права придбавати землю. А з 01.07.2021 р. власники землі вже зможуть продати свої ділянки фізособам. Враховуючи, що Законами № 552, 1423 дозволено передання переважного права іншій особі, то юрособи можуть передати своє переважне право, наприклад, якійсь «наближеній» фізособі, яка має право придбавати землю з липня цього року.

Закони № 552, 1423 не прописують механізм передання переважного права, тому треба заключати договір про передання переважного права у тій же формі, в якій був укладений договір оренди, і бажано робити його трьохстороннім (щоб потім у жодної сторони не виникло зайвих питань).

Джерело походження коштів покупця. Потенційні покупці ділянок мають підготувати один (або й декілька, на розсуд банку) з документів, які можуть підтвердити джерело коштів: податкова декларація; довідка про виплачену заробітну плату; документ про продаж майна; кредит; дивіденди; страхові виплати; фінансова допомога; тощо (авторські гонорари, виграші, премії).

Оформлення договору купівлі-продажу. Нотаріусу надаються: правовстановлювальні документи на землю; виписка з ДЗК (про присвоєння кадастрового номеру); Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки; квитанція про сплату 5% ПДФО і 1,5% ВЗ (до нотаріального посвідчення); сплата послуг нотаріуса/державного мита (1% від суми договору).

Нотаріус перевіряє чи відсутні будь-які обтяження (арешт, іпотека тощо) земельної ділянки, що продається. Також, нотаріусом, згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру, буде перевірена кількість площі земельних ділянок с.г. призначення наявних у покупця (має бути не більше 100 га з 01.07.2021 р).

У разі наявності необхідних документів та сплати податків, нотаріус посвідчує договір та проводить державну реєстрацію права власності на земельну ділянку за наслідками якої, новому власнику надається витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

 


Коментарі