Актуальні питання практики

Відповіді Уряду щодо ринку землі

Викупити землю можуть громадяни України з правом постійного користування; правом довічного успадкованого володіння ділянками державної і комунальної власності для ФГ; орендарі ділянок, які оформили оренду з постійного користування до 2010 року. Ці категорії громадян можуть викупити земельні ділянки з розстрочкою до 10 років по НГО без земельних торгів. Право власності переходить до покупця після першої сплати.

Якщо земельна ділянка не має кадастрового номера (це ділянки, на які право власності отримано до 01.01.2004 р., наявність номеру можна перевірити на Публічній кадастровій карті України: http://surl.li/ydva), треба виготовити технічну документацію та зареєструвати ділянку в ДЗК. Потім треба зареєструвати право власності у Держреєстрі прав на нерухоме майно, звернувшись до ОМС, нотаріуса чи ЦНАП (https://my.gov.ua), та отримати Витяг.

Пакет документів, який потрібно подати нотаріусу для реєстрації договору купівлі-продажу с.г. ділянки: документи, які підтверджують особу і громадянство України; акт на право власності на землю; договір; свідоцтво про право на спадщину; документи про грошову оцінку земельної ділянки; свідоцтво про перебування набувача у шлюбі. Нотаріус, як суб’єкт первинного фінансового моніторингу, має право витребувати у покупця документи, що підтверджують джерела походження коштів для придбання землі.

Поновлення договорів оренди землі, укладених до 16.07.2020 р. здійснюється за ст. 126¹ ЗКУ. Сторона, яка бажає відмовитись від поновлення договору, не пізніше ніж за місяць до дати закінчення його дії має подати до Держреєстру прав на нерухоме майно Заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору. У разі відсутності заяви після настання дати закінчення дії договору право оренди продовжується на той самий строк.

Строк дії договору оренди ділянки для товарного с.г. виробництва, ФГ, ОСГ не може бути меншим за 7 років та не може перевищувати 50 років.

Громадянин України має право безоплатно отримати у приватну власність до шести ділянок різного цільового призначення: для ведення ФГ; для ведення ОСГ; для ведення садівництва; присадибна ділянка; для індивідуального дачного будівництва; для будівництва гаражів. Для цього треба: 1) через Публічну кадастрову карту (https://map.land.gov.ua) обрати вільну ділянку за бажаним місцем розташування і цільовим призначенням; 2) звернутись до ОМС із заявою про виділення ділянки; 3) замовити розробку проекту землеустрою у землевпорядній організації; 4) зареєструвати земельну ділянку у ДЗК; 5) затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки рішенням ОМС, яке одночасно є рішенням про передачу земельної ділянку у власність; 6) зареєструвати право власності у Держреєстрі прав на нерухоме майно.

Зміна цільового призначення земельної ділянки, що не належать до державної чи комунальної власності, здійснюється ОМС в 3 етапи: 1) нотаріус засвідчує заяву власника на зміну цільового призначення ділянки; 2) власник ділянки повинен подати розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної для затвердження до ОМС (затвердження документації щодо ділянки за межами населеного пункту здійснюється районною держадміністрацією); 3) затверджена документація подається Державному кадастровому реєстратору через ЦНАП або через електронний кабінет для внесення змін до ДЗК.


Коментарі