Актуальні питання практики

Чи потрібна ліцензія, якщо пальне зберігається виключно в баках с.г. техніки/автотранспорту? Згідно ст. 1 ЗУ від 19.12.1995 р. №481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» місце зберігання пального – місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

Під це визначення підходять і капітальні споруди (склади ПММ) зі стаціонарними ємностями, і резервуари для зберігання пального (бочки). Автоцистерни (бензовози) використовуються для доставки пального на територію підприємства, а пересувні АЗС – безпосередньо до сільгосптехніки/автотранспорту, після чого пальне заправляється у їхні баки. Пальне може зберігатися в автоцистерні/пересувній АЗС протягом кількох діб з часу доставки до заправки техніки/транспорту.

На питання: чи необхідно придбавати ліцензію на зберігання пального, якщо таке пальне зберігається в баку автомобіля, каністрі тощо, та наявність яких ємностей передбачає обов’язковість отримання ліцензії на зберігання пального, 26.07.2019 р. податківці в 115.05 «ЗІР» зазначили, що виключень щодо отримання СГ ліцензій на зберігання пального норми Закону № 481 не містять.

Які аргументи на користь того, що ліцензія на зберігання пального не потрібна, якщо воно є лише у баку с.г техніки/автотранспорту? Транспортний засіб, у якого пальне знаходиться тільки у паливному баку та використовується виключно для роботи двигуна транспортного засобу (буксира), – не є акцизним складом (у розумінні пп. 14.1.6 п. 14.1. ст. 14 ПКУ) / акцизним складом пересувним (у розумінні пп. 14.1.61 п. 14.1. ст. 14 ПКУ) (лист ДФС від 25.06.2019 р. № 2900/6/99-99-12-02-02-15/ІПК). Тобто: 1) бак транспортного засобу призначений не для зберігання пального, а для його використання; 2) бак є пересувним місцем зберігання. А якщо виходити з документів, що подаються для отримання ліцензії на зберігання, зокрема із заявки, в якій зазначається адреса місця зберігання, а також вимога подати документи на земділянку, де зберігатиметься пальне (лист ДФСУ від 30.05.2019 р. № 17014/7/99-99-12-01-01-17), формально місце зберігання ємності не може бути пересувним; 3) відповідно до європейської судової практики жодна норма не може вважатися «законом», якщо вона носить множинний характер і не сформульована з точністю, достатньою для того, щоб передбачити наслідки, які можуть випливати з дій.

16.08.2019 р. ДФС на сайті надала роз’яснення (sfs.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/389311.html) про те, що зберігання пального в паливних баках транспортних засобів/технічному обладнанні/пристроях не потребує отримання ліцензії на право зберігання пального, оскільки дані резервуари не являються нерухомим майном та не мають чіткої прив’язки до місця (території) згідно з Законом №481.

Від себе додамо: за цією логікою каністри також не є місцями зберігання пального, які потребують окремого ліцензування.

 


Коментарі