Актуальні питання практики

Відповіді на питання відкриття ринку с.г. землі

1. Як надати землі членам ФГ із земель в постійному користуванні, якщо людина, якій надали цю землю вмерла? Право на приватизацію земельних ділянок членами фермерських господарств встановлено ст. 13 Закону про фермерське господарство від 19.06.2003 р. № 973-IV. Для цього треба звернутись до районної державної адміністрації і отримати розпорядчий документ про безоплатну передачу (приватизацію) землі ФГ його членам у приватну власність.

2. Чи є на сьогодні в громадян право отримання землі безоплатно? Згідно з ч.1 ст. 121 ЗКУ громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у визначених розмірах (наприклад, для ведення ОСГ – не більше 2 га).

Для цього необхідно пройти такі етапи: звернення до місцевої ради/райдержадміністрації/Держгеокадастру, виготовлення графічних матеріалів, розробка землевпорядниками проекту землеустрою, погодження Держгеокадастром проекту землеустрою, реєстрація державним кадастровим реєстратором земельної ділянки у ДЗК, затвердження проекту землеустрою, прийняття рішення місцевою радою/держадміністрацією рішення про безоплатну передачу земельної ділянки, реєстрація права власності земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

3. Чи можна отримати землю(пай) за договором дарування? Громадяни України можуть набувати права власності на земельні ділянки на підставі придбання за договором дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами (пп. «а» п. 1 ст. 81 ЗКУ).

Право власності на землю с.г. підприємств також може набуватися шляхом придбання земельних ділянок за договорами дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами (п. 2 ст. 28 ЗКУ).

4. Якщо змінюється НГО, чи повинно підприємство сплачувати % від нової НГО? Без внесення змін до договору нову НГО використовувати не можна. А сама зміна НГО земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати (постанови ВСУ від 04.10.2017 р. № 922/3503/14 та від 02.03.2016 р. у справі № 3-476гс15).

 


Коментарі