Актуальні питання практики

Спрощена зміна цільового призначення с.г. угідь

За Законом від 17.06.2020 р. № 711-IX з 01.07.2021 р. землевласник та землекористувач (оренда, емфітевзис, суперфіцій, постійне користування) отримали право самостійно приймати рішення про зміну цільового призначення сформованої земельної ділянки. Для цього вже не потрібно буде окреме рішення сільської, селищної, міської ради (щодо ділянок, розташованих у межах населеного пункту) та райдержадміністрації (щодо ділянок, розташованих за межами населеного пункту, ч. 3 ст. 20 ЗКУ).

Для зміни цільового призначення не доведеться розробляти документацію (окрім випадків формування земельної ділянки із земель державної/комунальної власності, які досі не сформовані). Заявник (власник чи користувач земельної ділянки) напряму звертається до Центру надання адмінпослуг для внесення змін до відомостей ДЗК про земельну ділянку. Ця послуга надається безплатно.

Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка перебуває в оренді/постійному користуванні, за ініціативою фізособи-власника або розпорядника, зокрема міської ради чи обласного управління Держгеокадастру, обов’язково погоджується із землекористувачем (орендарем, емфітевтом).

Основна умова зміни цільового призначення сільгоспземель – відшкодування власником чи землекористувачем втрат сільгоспвиробництва. Вони становлять 30 % різниці між НГ після та до зміни цільового призначення (п. 6 ст. 207 ЗКУ). Тобто, аграрій, який, наприклад, забажає перевести сільгоспділянку (НГО 40 тис. грн.) до іншої категорії (НГО 60 тис. грн), витратить 6 000 грн. [(60 000 грн – 40 000 грн) x 30 %] на втрати сільгоспвиробництва.

Крім того, Закон № 711-IX надав можливість громадянам, які бажають безоплатно приватизувати земельну ділянку або отримати в користування земельні ділянки державної або комунальної власності, в електронному вигляді через Публічну кадастрову карту подавати заявку до компетентного органу.

 


Коментарі