Актуальні питання практики

Правовий режим воєнного стану

 строком на 30 діб, а Указом №133/2022 з 26.03 його продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022 р.

У Законі про правовий режим воєнного стану прописані можливі обмеження для громадян України під час дії воєнного стану: обов’язкова трудова повинність, відчуження і вилучення особистого майна; обмеження пересування громадян, транспортних засобів; комендантська година; заборона на торгівлю зброєю, алкоголем і хімічними препаратами; заборона на проведення масових заходів, мітингів, страйків; контроль роботи телевізійних і радіо центрів, засобів масової інформації; обмеження користування засобами зв’язку, в т. ч. Інтернетом; заборона військовозобов’язаним змінювати місце проживання.

Трудова повинність. Роботодавці можуть допомагати своїми працівниками, крім тих, без яких не обійтися і які були заброньовані заздалегідь. Звільняти таких працівників не треба, а за виконання суспільно-корисних робіт ці працівники мають право на середній заробіток. Він рахується згідно з Порядком № 100, базовий період – 2 місяці до місяця початку таких робіт. Середній заробіток за місяць нараховується шляхом множення середньоденної виплати на кількість р. д. місяця за графіком роботи конкретного працівника.

Відчуження або вилучення майна. За Законом від 17.05.2012 р. № 4765-VI:

- примусове відчуження майна – позбавлення власника права власності на майно приватної або комунальної власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості;

- вилучення майна – позбавлення держпідприємств права господарського відання або оперативного управління державним майном з метою його передачі для потреб держави в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Військовому командуванню надаються повноваження на вилучення (відчуження) майна в умовах воєнного стану, а силам тероборони – ні.

Примусове відчуження або вилучення майна оформлюється Актом приймання-передачі за формою, затвердженою постановою КМУ від 31.10.2012 р. № 998. В акті зазначаються:

1) назва військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження або вилучення майна;

2) відомості про власника (власників) майна: повне найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код (для юросіб);

3) відомості про документ, що встановлює право власності на майно;

4) опис майна. Для нерухомого майна – відомості про місцезнаходження (адреса), для рухомого майна – відомості про реєстраційний номер ТЗ, марку, модель, номер шасі, рік випуску та інші реєстраційні дані;

5) сума виплачених коштів (у разі відшкодування вартості майна).

Акт підписується і скріплюється печатками власника майна і уповноваженими особами військового командування.

Оподаткування відчуження майна. Таке майно повертати не будуть. При добровільній передачі його слід списати з балансу, а залишкову вартість – на витрати (для товарів – субрахунок 977, для ОЗ – субрахунок 976).

Добровільна передача/надання товарів та послуг ЗСУ, військовим формуванням для оборони держави не є постачанням (п. 32-1 підрозд. 2 розд. ХХ). До таких операцій норми п. 198.5 ПКУ не застосовуються.

Оподаткування вилучення майна. При вилученні майна його власник не змінюється і воно має повернутися до власника. При вилученні у підприємства не виникають витрати, а саме майно залишається на балансі підприємства. Обов’язку виводити ОЗ з експлуатації в цьому випадку немає. Нарахована амортизація цього разу потрапить до інших витрат (на субрахунок 949).

При вилученні ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ не виникають.

Указом Президента від 24.02.2022 р. №69/2022 в Україні запроваджено загальну мобілізацію. Вона проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом. А 25.02.2022 р. ДМСУ повідомила про обмеження на виїзд за межі України на період воєнного стану чоловікам від 18 до 60 років, крім тих, які мають посвідчення про відстрочку або висновок ВЛК про непридатність.

Обмеження не стосуються осіб: 1) на утриманні яких перебувають троє і більше дітей до 18 років, або 2) які самостійно виховують дитину (дітей) до 18 років, або 3) на утриманні яких є дитина з інвалідністю; 4) які є усиновителем, опікуном або чиї родичі загинули або зникли безвісти під час АТО.

Крім того, за повідомленням МОЗ з 24.02.2022 р. припиняються планові госпіталізації та операції до окремого розпорядження.

А КМУ своєю постановою від 05.03.2022 р. №206 встановив, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: 1) стягнення штрафів, пені, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги; 2) припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.


Коментарі