Актуальні питання практики

Посилення нагляду за здійсненням готівкових розрахунків

Постановою Правління НБУ від 18.04.2019 р. № 62 внесено зміни до Інструкції про ведення касових операцій банками в України, затвердженої постановою правління НБУ від 25.09.2018 р. № 103 (чинна з 03.06.2019 р.).

Згідно з новим п. 111-1 Інструкції №103 банки вимагатимуть від клієнтів–суб’єктів господарювання підтвердні документи, на підставі яких здійснюються подальші розрахунки отриманою готівкою (готівка може використовуватися на придбання ТМЦ працівниками, на відрядження, на виплату зарплати). Такими документами можуть бути: закупівельний акт; закупівельна відомість; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, кредитний договір; договір поставки; договір транспортування; договір зберігання, інші звітні документи.

Ця вимога не стосується зняття коштів фізособами з їх непідприємницьких рахунків. Або якщо ФОПи зніматимуть з підприємницьких рахунків готівку на особисті потреби (не пов’язані з господарською діяльністю).

У цій нормі не зазначено граничних сум готівки, які підпадають під документальне підтвердження. Банки мають право перевірки будь-якої суми.

 


Коментарі