Актуальні питання практики

Пам’ятка аграрію щодо відкриття ринку с.г. землі

Пам’ятка аграрію щодо відкриття ринку с.г. землі

Земельний кодекс (1 етап: 01.07.21 р. – 01.01.24 р., 2 етап – з 01.01.24 р.)

1 етап

2 етап

Обмеження набуття одним громадянином у власність сільгоспземель загальною площею до 100 га (п. 15 розд. Х)

+

Обмеження набуття громадянином, юрособою України (крім банків) у власність земельних ділянок сільгосппризначення площею до 10 тис. га (ч. 2 ст. 130)

+

Заборона на відчуження (продаж, дарування тощо) підмораторних сільгоспділянок приватної власності на користь юросіб (п. 15 розд. Х)

+

Наслідки порушення обмежень у кількості сільгоспземель в одних руках, а саме визнання правочину, за яким набувається право власності на земельну ділянку, недійсним та конфіскація земельної ділянки за рішенням суду (ч. 3 ст. 130, ч. 3 ст. 145)

+

+

Право банків на набуття права власності на земельні ділянки як предмет застави без обмеження загальної площі в одних руках, а також із подальшим відчуженням на земельних торгах протягом двох років (пп. «б» п. 15 розд. Х, ч. 1 ст. 130)

+

+

Можливість набуття права власності на сільгоспділянки у порядку спадкування, міни у масиві сільгоспземель однієї земельної ділянки на іншу з однаковою НГО або різницею між їх НГО не більше 10 % відповідно до ч. 2 ст. 371, відчуження ділянки для суспільних потреб (пп. «б» п. 15 розд. Х)

+

+

Можливість набуття права власності на сільгоспземлі юрособами з учасниками/кінцевими бенефіціарами – громадянами інших держав або коли таких бенефіціарів взагалі неможливо встановити чи вони зареєстровані в офшорних зонах, у т. ч. держави-агресора або держави-окупанта, а також особами, що належать/належали до терористичних організацій, фізособами та юрособами до яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) (ч. 1 ст. 130)

Заборона продажу земельних ділянок сільгосппризначення державної та комунальної власності (ч. 7 ст. 130).

При цьому залишається продаж права оренди на такі земельні ділянки згідно зі ст. 134

+

+

Мінімальний розмір ціни продажу сільгоспземель, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток/паїв, повинен бути не менший за їх НГО (п. 22 розд. Х)

+

+

Заборонено придбання сільгоспземель за рахунок готівки, джерело походження якої не підтверджено жодним чином (ч. 5, 6 ст. 130 ЗК).

Розрахуватися за придбану сільгоспземлю дозволено виключно у безготівковій формі коштами чи активами, що отримані законним шляхом та походження яких можна підтвердити

+

+

Купівля-продаж земельної ділянки відбувається з дотриманням переважного права орендаря на її придбання. Таке право може бути передано його суб’єктом іншій особі, про що слід повідомити власника земельної ділянки (ч. 2 ст. 131).

Переважне право орендаря на купівлю діє на обох етапах. Однак ураховуйте, що юрособа не допускається до придбання підмораторних сільгоспземель на етапі 1. Тому фактично зможе скористатися цією нормою на етапі 2. Також юрособа може укласти нотаріально посвідчений договір про передачу свого переважного права будь-якій фізособі (знайомому, родичу члена господарства тощо), який на етапі 1 зможе придбати у власність земельну ділянку, а надалі передати її до статутного капіталу чи продати юрособі, дочекавшись настання етапу 2

+

+

Право викупу земельних ділянок у власність громадянами, яким належить право постійного користування, право довічного успадковуваного володіння земельними ділянками державної/комунальної власності, що призначені для ведення селянського (фермерського) господарства, а також право оренди, набуте шляхом переоформлення права постійного користування зазначених земельних ділянок до 2010 року. Викуп здійснюється без проведення земельних торгів із розстроченням платежу до 10 років та становить розмір НГО такої ділянки. Право власності переходить до покупця після сплати першого платежу (п. 61 розд. Х)

+

+


Коментарі