Актуальні питання практики

Особливості оподаткування та подання звітності у період воєнного стану

Законом від 03.03.2022 р. №2118-ІХ (законопроект № 7125), чинним з 07.03.2022 р., ПКУ доповнено п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ і встановлено зі змінами: 

- відсутність відповідальності за несплату податків, незвітування та реєстрації ПН та РК. Пп. 69.1 п. 69 ПКУ встановлено, що у випадку відсутності у платника можливості своєчасно виконати податковий обов’язок, він звільняється від відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом 6-ти місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Це стосується, в т.ч. дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності; реєстрації ПН/РК;

- доля самозайнятих фізосіб (ФОПів, фермерів та «незалежників»). За пп. 69.3 п. 69 платники, які у зв’язку з наслідками їх безпосередньої участі у воєнних діях не дотримались термінів виконання податкових обов’язків, звільняються від відповідальності 1) за умови виконання таких обов’язків протягом одного місяця з дня закінчення дії воєнного стану; 2) за умови наявності підстав, які унеможливили виконання таких обов’язків, 3) звільняються від відповідальності, передбаченої ПКУ за невиконання податкових обов’язків за умови виконання таких обов’язків протягом одного місяця з дня закінчення дії наслідків, які унеможливили виконання таких обов’язків;

А за п. 69.7 п. 69 сума відшкодування вартості пального, витраченого при наданні послуг з перевезення для забезпечення потреб Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, не включається до оподатковуваного доходу фізичних осіб, які надають такі послуги (тобто, ЗСУ, ТРО не утримує ПДФО/ВЗ з ФО із сум відшкодування їм вартості переданого пального);

- перебіг строків. За п. 69.9 п. 69 ПКУ для платників та органів ДПС зупиняється перебіг строку 1095 днів для проведення перевірок (ст. 102 ПКУ). І, відповідно, ДПС на період воєнного стану не надає ІПК і відповідей на запити;

- штрафи за РРО-порушення. Всі штрафи щодо роботи з РРО/ПРРО та їхнього незастосування на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог Закону про РРО не застосовуються;

- неподаткова звітність. На період до припинення або скасування воєнного стану на території України, штрафи за неподання будь-якої звітності (до ФСС, до Держстату), крім податкової, подання якої вимагається відповідно до норм чинного законодавства, не застосовуються.

Іншим Законом від 03.03.2022 р. №2115-ІХ (законопроект №7121) захищено інтереси суб’єктів подання звітності:

- перенесення строків звітування. Закон передбачає надання можливості фізособам, ФОПам, юрособам подати податкові, облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається чинним законодавством у документальній та (або) в електронній формі, через 90 к.д. після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи.

Ті фізособи, які не мають фізичної можливості протягом строку, визначеного цим законом, подати звітність чи документи у зв’язку з безпосередніми наслідками їх участі у бойових діях, звільняються від адміністративної та (або) кримінальної відповідальності та подають звітність чи документи не пізніше 30 к.д. з дня закінчення наслідків, які унеможливлювали їх подання.

- відтермінування штрафів. В період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом 3-х місяців після його завершення, не застосовується адміністративна та (або) кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та (або) документів, до фізосіб, ФОПів, юросіб.


Коментарі