Актуальні питання практики

Особливості декларування єдиного податку 4 групи та плати за землю у 2019 році

Базою оподаткування ЄП 4 групи є НГО 1 га сільськогосподарських угідь (рілля, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження) та НГО ріллі в області (водний фонд) (п. 2921.2 ПКУ). Для підтвердження статусу платника ЄП 4 групи до контролюючого органу необхідно подати загальну і звітну Декларації платника ЄП 4 групи та Розрахунок частки сільгоспвиробництва. Тобто, вимоги органів ДФС, що для підтвердження статусу платника ЄП 4 групи необхідно подати Витяги з технічної документації про НГО земельної ділянки по кожній земельній ділянці, так само як і надати Довідки про НГО одного гектара на території окремої сільської/селищної ради є протиправними.

Базою оподаткування платою за землю є НГО земельних ділянок або площа земельних ділянок, якщо їх НГО не проведено (п. 271.1 ПКУ). Згідно п. 286.2 ПКУ у разі затвердження нової НГО землі разом з Декларацією про плату за землю подається Довідка (Витяг) про розмір НГО земельної ділянки (на цьому наголосило і Головне управління ДФС у м. Києві 28.01.2019 р.).

Таким чином, для сплати/уточнення єдиного податку 4 групи та плати за землю у 2019 році необхідно отримувати Витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки по формі Додатку 3 до Порядку нормативної грошової оцінки земель с.г. призначення від 23.05.2017 р. №262. Форма Заяви про надання витягу про НГО земельної ділянки (Додаток 2 до Порядку №262) передбачає отримання інформації щодо конкретної земельної ділянки по її кадастровому номеру.

12.03.2019 р. на своєму сайті ДФС оприлюднила довідник «Інформація про нормативну грошову оцінку земель населених пунктів, 01.01.2019 р.»

В розділі «Загальна інформація» довідника ДФС зазначила, що формування витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок здійснюється територіальними органами Держгеокадастру безоплатно у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Також передбачена можливість on-line замовлення такого витягу через офіційний веб-сайт Держгеокадастру (https://e.land.gov.ua/services).

З 01.01.2015 надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється виключно через центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи), які утворені при місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування.

З повним переліком ЦНАПів у розрізі регіонів можна ознайомитися на головній сторінці офіційного веб-сайту Держгеокадастру (www.land.gov.ua).

Зверніть увагу, рішення про затвердження технічної документації з НГО населеного пункту прийняті органами місцевого самоврядування здебільшого у 2010-2013 рр., а не в 2018 (до 15 липня) для застосування з 01.01.2019 р. Крім того, в довіднику так і не було легалізовано портал загальнонаціональна НГО земель с.г. призначення (https://ngo.land.gov.ua/).

Для заповнення графи 4 Податкової декларації платника ЄП 4 групи «НГО одиниці площі земельної ділянки» необхідно поділити суму НГО земельної ділянки на її площу.

Нагадаємо, що відповідно до пп. 2.2.1 Порядку заповнення податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи у межах одного КОАТУУ по одній і тій самій категорії земель може бути різна нормативна грошова оцінка земельних ділянок. У такому разі платник має окремо (в окремих рядках) відобразити у Декларації інформацію про ці земельні ділянки та здійснити за ними розрахунок суми податку.

Наприклад: у суб’єкта господарювання три земельні ділянки категорії «рілля» в межах одного КОАТУУ, дві – з однаковою нормативною грошовою оцінкою, одна має іншу нормативну грошову оцінку.  У Відомостях платник також зазначає всі три земельні ділянки (кількість рядків збільшується – заповнюються рядки 1.1.1, 1.1.2 та 1.1.3), у рядку 1.1.0 у колонці 11 підсумовуються площі всіх земельних ділянок.

У Декларації кількість рядків 1.1 теж збільшується, але їх буде лише два – один рядок для відображення сумарних показників для земельних ділянок з однаковою нормативною грошовою оцінкою (наприклад, рядок 1.1.1), другий – для показників земельної ділянки з іншою нормативною грошовою оцінкою (рядок 1.1.2).

При цьому у Відомостях сума показників колонки 11 по земельних ділянках з однаковою нормативною грошовою оцінкою (наприклад, це рядки 1.1.1 та 1.1.2) має відповідати  показнику колонки 3 рядка 1.1.1 Декларації. Показник колонки 11 по земельній ділянці з іншою нормативною грошовою оцінкою (рядок 1.1.3) Відомостей має відповідати значенню колонки 3 рядка 1.1.2 Декларації.


Коментарі