Актуальні питання практики

Кому з аграріїв не вигідно застосовувати ЄП 3-ї групи на час воєнного стану?

НЕ вигідний перехід на ЄП 3-ї групи за ставкою 2%: 1) платникам ПДВ, адже призупинка статусу платника ПДВ не дасть змогу с.г. виробникам отримати податковий кредит з придбаних ТМЦ та надати податковий кредит покупцям власної с.г. продукції; 2) аграріям, які здійснюють бартерні операції, адже платники ЄП 3-ї групи за ставкою 2 % не мають права здійснювати розрахунки у негрошовій формі, у т. ч. залік зустрічних однорідних вимог, бартерні операції; 3) єдинникам 4-ї групи-орендарям с.г. угідь у фізосіб, які звільнені від сплати земельного податку, і змушені будуть втратити цю пільгу в період переходу орендаря на спецЄП; 4) аграріям, які продаватимуть в період перебування на спецЄП власну с.г. продукцію, при виробництві якої було використано сировину, придбану з ПДВ (адже після воєнного стану треба буде нарахувати компенсуючі ПЗ з ПДВ і компенсувати податковий кредит, пов’язаний із використанням при вирощуванні сировини, придбаної з ПДВ (п. 198.5 ПКУ); 5) експортерам (оскільки втрачається нульова ставка ПДВ при експорті); 6) видобувачам води, адже втрачається пільги з несплати спецводоренти.

А от перевірити факт реєстрації платником ЄП за ставкою 2 % своїх контрагентів можна на сайті ДПС у розділі «Реєстри».

Перехідні операції у єдинника 4-ї групи. Якщо платник ЄП 4-ї групи скористається правом переходу на 3-ю групу ЄП за ставкою 2 %, то він повинен подати уточнюючу (-і) декларацію (-ії) платника ЄП 4-ї групи та зменшити до нуля зобов’язання з ЄП 4-ї групи, які були задекларовані до сплати в раніше поданій (-их) податковій (-их) декларації (-ях) платника ЄП 4-ї групи. Подати таку декларацію платник повинен по строках пп. 69.1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ.

Аграрію поза зоною бойових дій, який перейшов на спецЄП з 01.04.2022, уточнюючу декларацію слід подати до 20.07.2022.


Коментарі