Актуальні питання практики

Чи можна земельну ділянку на праві оренди для ведення ФГ у фізособи здати в суборенду ТОВ?

ТОВ обробляє землю, надану фізичній особі в оренду від держадміністрації (для ведення фермерського господарства на 49 років, право передавати землю в суборенду договором не передбачене). Як може законним шляхом фізична особа передати цю землю в користування ТОВ?

В ІПК від 15.06.2017 р. № 669/6/99-99-12-02-03-15/ІПК ДФС розглянула питання щодо обов’язку ФГ укладати договори суборенди землі із фізособою – орендатором та включення до податкової декларації платника ЄП 4 групи зазначених земельних ділянок без укладання додаткових договорів суборенди з фізособою. Вважаємо, що ця ІПК може бути взята до уваги і товариствами.

Відповідно до ст. 19 Закону України від 19.06.2003 р. № 973-IV «Про фермерське господарство» до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити, зокрема, майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею.

Отже, за наявності документів, що підтверджують передачу фізичною особою права користування земельними ділянками (права оренди) до складеного капіталу ФГ, зокрема статуту ФГ, акта прийому-передачі права оренди земельних ділянок, до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи включаються зазначені земельні ділянки без укладання додаткових договорів суборенди з фізичною особою.

Передачу права користування землею до складеного капіталу фермерського господарства має бути відображено в бухгалтерському обліку (рахунок 12 «Нематеріальні активи», субрахунки 121 «Права користування природними ресурсами» та 122 «Права користування майном» Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291).

При цьому податкові зобов’язання з плати за землю обчислюються з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 ПКУ) та за даними Державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 ПКУ) або на підставі договору оренди земельної ділянки (ст. 288 ПКУ).

Враховуючи те, що ПКУ не передбачено інших підстав для обчислення плати за землю та право оренди на земельні ділянки оформлено, платником плати за зазначені земельні ділянки є фізична особа.


Коментарі